Koszyce Wielkie - Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego

Data powstania: 29.06.1999 r.

Poświęcenie sztandaru: 19.06.2000 r.

Ilość członków MI 2: 29

Asystent kościelny: Ks. Paweł Płatek

Prezes: Barbara Grzesik

Strona internetowa parafii: www.parafiakoszycewlk.pl

Prelekcja o mocy Cudownego Medalika, celach i ideałach Rycerstwa Niepokalanej oraz jego założycielu św. Maksymilianie wygłoszona przez animatora diecezjalnego - Leszka Jaworskiego
20 czerwca 1999 roku zachęciła ponad 780 parafian Koszyc Wielkich do przyjęcia Cudownego Medalika  -  tak powstało MI 1.  Spośród zapisanych członków Rycerstwa 30 osób natychmiast wyraziło zamiar utworzenia wspólnoty MI-2, 29 czerwca 1999 roku został powołany zarząd wspólnoty lokalnej, zaś 19 czerwca 2010 roku został  poświęcony sztandar. Grupa ta prowadzi regularną formację swoich członków, podejmuje wspólne inicjatywy modlitewne, organizuje pielgrzymki do miejsc kultu maryjnego w oparciu o corocznie przyjmowany program. Od początku powstania Rycerstwa Niepokalanej w parafii, zarówno dla grupy MI-1 jak i MI-2 duchowym przewodnikiem i doradcą jest asystent parafialny - ksiądz proboszcz Kazimierz Bonarek. Z okazji  10. rocznicy powstania grupy MI 2 w Koszycach Wielkich zostały sprowadzone z Niepokalanowa relikwie św. Maksymiliana, a uroczyste ich wprowadzenie odbyło się 19 września 2010 roku. Na terenie parafii, na osiedlu Bohaterów Narodowych 14 sierpnia 2010 r. został poświęcony pomnik Św. Maksymiliana. Jego poświęcenie  odbyło w dniu rozpoczęcia Roku Kolbiańskiego, poprzedzającego 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie KL Auschwitz. Pomnik został wykonany z brązu, na granitowym cokole. Przedstawia on postać świętego w habicie, wyciągającego ręce w geście miłości. Na cokole przedstawiony jest obozowy pasiak.