Brzesko - Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła

Data powstania: 03.01.2009 r.

Poświęcenie sztandaru: 17.01.2010 r.

Ilość członków MI 2: 80

Asystent kościelny: Ks. Łukasz Polniaszek

Prezes: Helena Filip

Strona internetowa parafii: www.jakub.bwi.pl

W  parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku wspólnota Rycerstwa Niepokalanej  jest obecna od 1957 r. – wówczas, jak czytamy w kronikach poświęcono sztandar Niepokalanej, który niestety uległ zniszczeniu. Odrodzenie tego ruchu nastąpiło 3 listopada 1994 roku, gdy proboszczem był ks. Zygmunt Bochenek. Niestety działalność ruchu z czasem zamarła. W styczniu 2008 roku ks. proboszcz Józef Drabik wprowadził stałą formację Rycerstwa Niepokalanej. Chętni przez cały rok uczęszczali na nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, słuchali katechez i tak przygotowywali się do odpowiedzialnej przynależności do Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, którego opiekunem został ks. Kazimierz Kuman. Po rocznej formacji 3 stycznia 2009 roku odbyły się pierwsze wybory MI 2, a 17 stycznia 2010 r. podczas uroczystej Eucharystii ks. Biskup Władysław Bobowski poświęcił nowy sztandar Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Brzesku.       

Obecnie MI 2 liczy 80 osób, które spotykają się w każdą pierwsza sobotę miesiąca o godz. 7.30 na wspólnym różańcu i Eucharystii. Po Mszy Św. członkowie Rycerstwa uczestniczą w spotkaniu formacyjno – organizacyjnym z udziałem księdza opiekuna, którym teraz jest ks. Waldemar Cieśla. Członkowie Brzeskiego Rycerstwa Niepokalanej uczestniczą w  nabożeństwach  fatimskich z figurą Matki Bożej Fatimskiej od 13 maja do 13 października. Wyróżniają ich niebieskie chusty i białe lampiony. Wyjeżdżają na ogólnodiecezjalne spotkania modlitewne oraz rekolekcje do Niepokalanowa i Ciężkowic. Dużą pomocą w formacji wspólnoty jest lektura miesięcznika ,,Rycerz Niepokalanej”. 13 października 2011 r. na nabożeństwie Fatimskim zostały oficjalnie przekazane dla parafii przez O. Łukasza Brachaczyka z Krakowa relikwie św. Maksymiliana. Po Eucharystii relikwie były niesione w procesji różańcowej. Jednocześnie w tym dniu odsłonięto tablicę ku czci św. Maksymiliana.

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.